Veď aj cigáni sú len ľudia nie ?

Autor: Mark Baláž | 1.5.2012 o 12:28 | (upravené 2.5.2012 o 20:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  162x

Takéto konštatovanie počúvam pomerne často z úst vraj kompetentných, vzdelaných politikov z radov majoritnej spoločnosti, ale ......a to ma zaráže ešte viac, aj od Rómskych vzdelancov a lídrov, ktorý sa k problematike nás Rómov často vyjadrujú aj médiách.

Takéto konštatovanie mudrcov tohoto civilizovaného sveta sa niekomu javí, možno ako prirodzené, ale mne, človeku iba so základným vzdelaním, toto vyjadrenie kohokoľvek doslova vyráža dych.
Už len samotný fakt, že sa takto niekto vyjadrí, že však aj cigán je len človek, mne hovorí, že o tomto postavení mňa človeka...Róma niekto reálne a naozaj vážne pochibuje a v minulosti to bola úplná samozrejmosť, že ja Róm...cigán, nie som človek.
Teda mi Rómovia...cigáni sme pre mnohých ľudí z radov majoritnej spoločnosti v ich srdciach kdesi tam v ich vnútri ešte stále nie ľudia.
Sme pre ních niekto,....možno nie ľudia.... na koho si oni musia dávať veľký pozor a musia sa pred nami chrániť.

Dôsledkom tohoto postoja v srdciach majoritných národov sveta je to, že nás ani len do svojej blízkosti nesmeli vpustiť a keď, tak iba pre to, aby sme majoritnú spoločnosť pobavili...začo nám ona potom ponúkla almužnu na prežitie. Naše remeselné služby sa už v tom čase využívali len veľmi málo, lebo sme tieto remeslá naučili aj ich a už nás ku tomu nepotrebovali tak, ako v čase pred tým.

A po skončení zábavky ?

Vóóón ...ta za mesto, alebo za obec a neopovááážte sa !

A takto sa ku nám oni ľudia....tí, čo si hovoria, že sú múdry, civilizovaný a najmä Boha bojný správajú tu v Európe už 1200 rokov .

Vždy v každom storočí dejín sme boli prenasledovaný majoritnou spoločnosťou, ktorá si podelila pôdu na celom tomto svete, kde mi sme vždy boli iba pútnokmi a bludármi, čo v r. 1847 bolo na vždy zmenené zákonom cisárovnej Márie Terézie... o zákaze kočovania a presunu nás Rómov...cigánov na iné panstvá v rámci Rakúsko uhorskej monarchie.
Tanto zákon v r. 1941 ešte obnovil a pozmenil aj Nemecký ríšský snem a pohyb nás Rómov bol obmedzený iba na presun pod dohľadom gestapa a Slovenských gardistov z jedného núteného pracovného tábora do druhého, alebo len do koncentrákov na smrť.

Nečudujem sa tomu, že výsledkom takéhoto postoja v srdciach majorít sveta sú Rómovia v takom stave, v akom sú, ba je to zázrak, že sme to ešte vôbec prežili.
No iba dúfam, že teraz, keď už všetci  ľudia spoločne akonštatovali , že aj mi cigáni sme len ľudia, ako aj oni, tak že už sa ku nám tak aj budú správať a dovolia nám vo svojich štátoch, aby sme mohli mať vytvorené rovnaké podmienky na život, ako aj oni .....ľudia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?